Öneriler/Makaleler Yabancı Dil Destekli İnternet Sitenizle Dünyaya Açılın

Yabancı Dil Destekli İnternet Sitenizle Dünyaya Açılın

İnternet sitenizin dünyanın dört bir yanından ziyaret edilmesini istemez misiniz? Bunu sağlamanın en iyi yolu çok dilli bir siteye sahip olmak.

Gerek e-ticaret sitelerinde, gerekse kurumsal sitelerde sadece Türkçe dil seçeneğinin olması bu sitelerin sadece Türkiye'yle sınırlı kalmasına yol açıyor.

Dil seçeneği bulunan siteler sadece Türkiye'den değil yurt dışından da ziyaret ediliyor. 

Yabancı Dil Seçeneği Olan E-ticaret Siteleri Daha Başarılı

Özellikle e-ticaret siteleri açısından daha fazla kişiye ulaşmak demek daha fazla müşteri demektir. Yabancı dil destekli bir e-ticaret sitesi yurt dışından dahi müşteriler edinebilir.

Sadece Türkçe olan sitelerden yabancı bir ülke vatandaşlarının alışveriş yapması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle yabancı dil desteği olan siteler daha başarılı sonuçlar elde edebilmektedirler. Yabancı dil destekli bir e-ticaret sitesinin müşteri potansiyelinin daha fazla olacağını göz önünde bulundurarak bu işe atılacak girişimcilerin en az bir yabancı dile sahip olan sitelerle e-ticarette yer almalarını tavsiye ediyoruz. 

Yabancı Dil Desteği Profesyonellerce Sağlanmalı

Türkiye'de profesyonel anlamda yabancı dil destekli e-ticaret ve kurumsal site yapan kurumsal firma sayısı yok denecek kadar az. Daynex İnternet Teknolojileri olarak hem kurumsal hem de e-ticaret sitelerinde dil desteği sağlıyoruz.

Türkçe-İngilizce, Türkçe-Rusça, Türkçe-Arapça gibi en çok tercih edilen dillerde siteler yaparak müşterilerimizin dünya çapında işler yapabilmelerine destek sağlıyoruz. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda İngilizce, Rusça, Arapça ve Fransızca internet siteleri yapıyoruz. Örneğin Rusça e-ticaret sitesi sayesinde Rusya başta olmak üzere Rusça konuşulan ülkelerdeki insanlar potansiyel müşteri haline geliyor. Arapça e-ticaret sitesi yaptıran girişimciler Orta Doğu'daki insanları potansiyel müşteri olarak görebiliyor. Adeta dünya dili haline gelen İngilizce ile ise tüm dünyaya hizmet verebilme imkanına sahip olunabiliyor. 

Birden Fazla Dile Sahip Olan Bir İnternet Sitesi Sahip Olmak İçin Daynex İle İrtibata Geçebillir, İnternetten Dünyaya Açılabilirsiniz. 

    E-ticaret ile dünya geneline ürün satışı artık mümkün hale geldi. Normal koşullarda ticaretle uğraşan kişiler için yurt dışından müşteri bulmak ve ürün satışı gerçekleştirmek çok zor ve maliyet gerektiren iştir.

E-ticaret sayesinde artık herkes dünyanın bir ucundan diğer ucuna ürün satışı yapabiliyor fakat buradaki en önemli nokta sitenin çok dilli bir e-ticaret sitesi olup olmaması.

    Yabancı Dil Destekli E-Ticaret Siteleri

    Yabancı dil destekli e-ticaret sitesi sahibi olmak demek dünya genelinde müşteri portföyüne sahip olmak demektir.

Sadece Türkçe dilini destekleyen bir e-ticaret sitesi ile hedef müşteriler sadece Türkçe dilini bilen müşteriler olabilir. Çünkü insanlar ürün alırken, özellikle de bir e-ticaret sitesinden ürün alırken, ürün hakkında doyurucu bir bilgiye sahip olmak ister. Eğer sitenin dilinden anlamazsa kişi o siteden ürün almak istemez çünkü güvenemez. Çok dilli bir e-ticaret sitesi kurarak dünya geneline ürün satışı yapabilirsiniz.

       Günümüzde rekabetin artmasıyla birlikte web sitelerin seçiciliği ve çeşitliliği de artmaktadır. Dünya nüfusunun azımsanamayacak çoğunluğunun da bu duruma etkisi; çok   dilli eticaret sitesi açığı olarak dönmüştür. Ve takdir etmelisiniz ki; bu durumun beraberinde dünya nüfusunun talepleri ve ihtiyaçları azımsanamayacak boyutlara ulaşabilmektedir.

       Dünya geneline satış yapmak ya da yaşadığınız bölgenin il ve ülke olarak dışına çıkmak ciddi maliyet gerektiren bir durumdur. Ancak çok dilli eticaret web siteleri ile tüm dünya nüfusuna ulaşmak ve potansiyel müşteri ağını bölgeselden genele açmak çok daha kolay ve maliyeti düşüktür.

       Öngörüsü yüksek, hedefleri geniş ticaret esnafı için çok dilli eticaret sitesine geçiş yapmak oldukça akıllıca bir girişim olacaktır. Website trafiğini arttırmak ve beraberinde gelecek olan dönüşümleri; gelirleri arttırmak tüm site sahiplerinin dileyeceği bir istektir. 

Çok Dilli Eticaret Sitesi Artık Bir İhtiyaç

       Yalnızca tek bir dil desteği olan eticaret siteleri dolayısıyla potansiyel müşterilerini sınırlandırmaktadırlar. Konuşulan dil farketmeksizin eticaret sitesinde tüm müşterileri hedef alarak hareket etmek doğru bir adım olacaktır.

       Müşterilere dil desteği, uygun fiyat ve sorunsuz hizmet sunulduğunda bulunduğunuz konum gözetilmeksizin tüm alışverişleri sizlerden sağlanacaktır. Bu durum hiç şüphesiz ki sizin marka bilinirliğinizi ve kar oranlarınızı arttıracaktır. Çok dilli eticaret sitelerinin dünya genelinde yapılan satışlarını tek dilli eticaretlere oranladığımızda fark sandığınızdan da yüksek sonuçlar vermektedir.

       Durumu örneklendirecek olursak ki; Çin dünya nüfusunun %15'ini oluşturmaktadır. Sizlerin de Çince altyapılı bir eticaret siteniz olduğunu varsayalım. Bu durumda potansiyel müşterilerinizi %15 arttırmış olacaksınız. Bildiğiniz üzere ticarette bu rakam ciddi sonuçlar doğurmaktadır. 

  Çok Dilli Eticareti Cazip Kılan Esas Durumlar

       Çok dilli eticaret sitesi sizlere yalnızca her bir sayfanın farklı dillerde çevirisini ve müşterinin daha rahat sörf etmesini sağlamaz. Pek iyi bilinir ki içerik tercüme etmek ile de bu pek mümkündür. Çok dilli eticaret sitesi müşterileriniz ve sizin için önizleniminizi olumlu etkileyecektirAncak daha somut etkileşimleri inceleyecek olursak;

  - Çok dilli eticaret sitesi kullanıcısı kendi dili üzerinden görüntüleyebildiği siteyi, alışveriş yaptığı esnada kendi para birimi üzerinden de devam ettirmelidir. 

  - Uluslararası vergi oranlarını da alım esnasında göz önünde bulundurmak ve alışverişin gerçekleşme adımları bu duruma göre devam ettirilmelidir.

  - Farklı dillerde bir eticaret sitesi sahibiyseniz; iyi bilirsiniz ki her bir sayfanız dil seçeneğine göre farklı URL yapısına sahiptir.

      Örneklendirecek olursak; Türkçe dil seçeneğinin yanı sıra İngilizce ve Almanca çoklu dil desteğiniz varsa; 3 farklı URL'ye sahip olmacağınız anlamına gelmektedir. Farklı alt dizinlerde bulunabilir ya da etki alanları farklı olabilir ancak her bir URL aynı etkiyi yaratmalıdır.

- Kullanıcının isteğine bağlı olarak diller arası geçiş hakkı kendi iradesinde olmalıdır. Çok dilli eticaret sitesinde dil seçimini yapabileceği seçenek butonları olmalıdır. Dillerin ayrımını daha kolay yapabilmesi adına her dil için tüm sayfalarda görüntülenebilen dillere özgü bayrakların kullanılması gereklidir.

 

       - Çok dilli eticaret sitenizin her yaklaşımı olabilmekte ya da herhangi bir yaklaşım önceliğine bağlı olarak seçim yapılabilmektedir. Türkçe, İngilizce ve Almanca sayfalarınız için ayrı ayrı optimize seçeneği olabilecek ve bir dizine gönderilebilecektir. Böylelikle Google'a gönderilen sitemapleriniz oluşacaktır.

 

       Çok dilli eticaret sitesi ile yalnızca müşterilerinize dil seçeneği oluşturmayacak aynı zamanda belirttiğimiz maddeleri de desteklemiş olacaksınız. Bu maddeler her biri ayrı ayrı ele alındığında kendi içinde önemli ve yüksek etkileri olan durumlardır. Çok dilli eticaret sitenizle hem müşteri potansiyelinizi arttırabilecek hem de Google için değerli bir site konuma geçebileceksiniz.

 

 Çok Dilli Eticaret Sitelerinin Önemi ve Yararı Nedir?

       Çok dilli eticaret sitenizin maddi ve manevi olsun birçok faydaları bulunmaktadır. Ancak en başlıca getirimlerini ele alacak olursak;

- Rekabet: Hızla artan ve büyüyen rekabet ortamı beraberinde birçok sonuçları doğurur. Çok dilli eticaret sitesi sahibi olmak da bu rekabet ortamında elinizin güçlü olması demektir. Çok dilli eticaret siteniz sizi rakiplerinizin önünde tutacaktır.

       Eticaretinize çoklu dil desteği sağlayarak erken ve öncü bir hamlede bulunmuş olursunuz. Bilinir ki erken kalkan yol alır. Aynı zamanda rakiplerinize oranla çok daha büyük bir kitleyi hedefinize almış olmaktasınız.

- Güven: İşinizi ve tanıtımızını eticaret sitenizde güvenilir niteliklerde yapmak ve müşterinin güvenini kazanmak sizlerin müşteri potansiyelinizi olumlu etkileyecektir ve oranlarınızı arttıracaktır. Çok dilli eticaret sitesi sizin güvenilirliğinizi arttırmada önemli bir etkendir.

       

       

       Müşteriler hangi dili kullanıyor olursa olsun hangi bölgede olunduğuna bakılmaksızın çoklu dil desteği olan eticaret sitelerine daha fazla güveniyor. Bu durumda eticaretinizde sizlerle alışveriş yapmaya daha ılımlı yaklaşıyorlar. Çoklu dil destekli eticaret siteleri yapabildikleri konusunda ve ciddi duruşlarının getirisiyle önemlerini arttırmaya devam ediyor.

       Ülkenizin yanı sıra dünyanın bir parçası olmak ve farklı dili konuşan müşterileri de önemsemek sizlere potansiyel müşteri kazandırma konusunda büyük yardımlarda bulunacaktır. 

- Büyüme: Çok dilli eticaret desteği ile ürün satışlarınızda ani artışlar gözlemleyeceksiniz. Farklı dilleri konuşabilen ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan müşterilere ulaşmak sizlere yaptığınız işi eğlenceli kılacaktır. Farklı kültürlerdeki insanlarla alışveriş yapmak, onlara taleplerini temin etmek sizin anlayışınızı ve bilgeliğinizi genişletecektir. Mevcut işlerinizi büyütecek ve daha da fazla yükselişe geçmek için daha doğru ve önemli adımlar atacaksınız. Çok dilli eticaret sitesi bu hedeflerinize gitmede öncül ve önemli adımlardan biri olacaktır.

 

Çok Dilli E-Ticaret Sitelerinin Özelliklerini Görmek İçin Tıklayın.

19594 kez okundu