Öneriler/Makaleler Responsive Site Nedir. Responsive E-ticaret sitesi Nasıl Olur

Responsive Site Nedir. Responsive E-ticaret sitesi Nasıl Olur

Responsive nedir; responsive web tasarım, duyarlı ve uyumlu web tasarım anlamına gelmektedir. Bu şu demektir ki; masaüstülerde, tabletlerde ve cep telefonlarında cihazınıza uygun görselle sayfanın düzeninin oluşmasıdır.

           Responsive tasarım nedir; responsive tasarımlar genellikle masaüstü, tablet ve mobil cihazlar baz alınarak tasarlanır. Şöyle ki bir web sitesine ister masaüstünden, ister tablet ya da mobilden giriş yaptığınız taktirde ekran çözünürlüğünün bozulmaması dikkate alınır. Web sitesi giriş yaptığınız cihazı algılayarak görsel çözünürlüğü, sayfa düzenini cihaza uygun hale otomatik getirir.

           Responsive neden kullanılmalıdır; responsive olmayan bir web sitesine mobilden giriş yaptığınızda, sayfa düzeni masaüstündeki gibi göreceksiniz. Bu da ekranın en minimalize olmuş halini size getirecektir. Ekranda var olan görselleri görmek ve yazıları okuyabilmek için ekranı zoomlamanız gerekir. Bu okumakta olduğunuz yazının ya da görselin yalnızca kısıtlı bir alanını size gösterilebilir kılar.

           Responsive olan sitelerde ise cihazınıza uygun boyutları alır ve yalnızca aşağı yukarı hareket ederek sayfa bütününü görmenizi sağlar. Bu aynı zamanda aradığınız sayfayı bulmada da size kolaylık sağlayacaktır.

           Responsive olmayan sitelere, pikseli düşük ekranlardan giriş yapıldığında sayfa görünümünde bozulmalar aradığınız sayfayı bulmada ise zorluklar yaşarsınız. 

 

 

           Responsive sitelerin mobil görünümü; responsive sitelere mobil cihaz ile giriş yaptığınızda menüler de şekil değiştirip üstten açılır şekilde kolay bir versiyona dönüşür. Fontlar ve imajlar zoom yapılmadan alt alta sıralanır. Bu şekilde modüller ve kategoriler daha incelenebilir ve okunur olur. Hatta önem derecesi düşük sayfalar gizlenir ve ziyaretçinin yalnızca isteyebileceği sayfalar ekranda ön planda kalır. 
           Responsive sitelerin arama motorlarındaki değeri; responsive geçerliliği arama motorlarının birçoğu hatta tümü desteklemektedir. Bir web sitesinin kendi alan adı (www.dayneks.com) ve mobile alan adı (m.dayneks.com) ile farklı subdomain altında mobil versiyonu olması artık uygun görülmemektedir. Tek bir url ile sayfanın responsive olmasını arama motorları daha değerli görmektedir. Bunun sebebi, arama motorları sayfaların mobil uyumluluğunu gözetmeksizin tüm sonuçları listelemesidir.
           Responsive ne zaman çıktı; 2010 yılında çıkan bu uygulama ile responsive, web sitesi sahipleri için önemli bir yer tutmaktadır.  Mobil için optimize olmuş sitelerin dönüşüm oranları %3,4 iken optimizesi olmayan sitelerin oranları %1,6 kadardır. 

 

Perakende e-ticarette Akıllı Telefonlarda ve Tabletlerde Yapılan Alışveriş Oranları 

 

           Telefon ekranlarının büyümesi ve akıllı telefonların artışıyla tablet ve masaüstülerin yerini telefonlarımız almaktadır. Bu da mobilden web site girişini arttırır.

           Günümüzde e-ticarette alışverişin % 50’si mobilden yapılmaktadır. Eğer bir web siteniz varsa ve responsive uyumluluğu yoksa sitenizin kalitesi için bu uygulamayı edinmelisiniz. www.dayneks.com adresimizden siteniz için responsive uygulamayı edinebilirsiniz. 

18602 kez okundu