WOY Kullanıcılar Markanızı Takip Etmeyi Neden Bırakıyor

Kullanıcılar Markanızı Takip Etmeyi Neden Bırakıyor

Sosyal medya ağlarının doğması ve gelişmesiyle beraber insanların internet kullanımları da büyük oranda değişmeye başladı. Günümüz için interneti sosyal ağlar = internet olarak tanımlayabiliriz. Çok fazla kullanılmasına rağmen sosyal ağlarda bir topluluk oluşturmak hiç kolay değil hatta düşündüğünüzden de çok zordur. Fakat asıl zor olan topluluk ve etkileşimin sürekliliğini sağlayıp onları elinizde tutmaktır.

Son zamanlarda takipçileriniz sizi takip etmekten vazgeçiyor veya eskisi kadar etkileşime geçmiyorsa, aşağıdaki 10 nedenden kaynaklanıyor olabilir. Hemen harekete geçip toparlanmalısınız.

1) Yeterinde Paylaşım Yapmıyorsunuz
Paylaşım yapma sıklığına dair birçok söyleşi olsa da paylaşım yapmanın net bir kuralı yoktur. Kitlenize uygun şekilde zamanlamanızı yapmalı ve her gün mutlaka paylaşım yapmalısınız.

2) Çok Fazla Paylaşım Yapıyorsunuz
Evet doğru okudunuz, çok fazla paylaşım yapmak, çok daha fazla takipçiye sahip olacağınız anlamına gelmiyor. Paylaşım yapmak, doğru zamanda hedef kitleye ulaşmak zor iş, bu işin kararında, doğru ve profesyonel olması gerçekten önemli.

3) Formatınız Her Zaman Aynı ve Sıkıcıdır
Sürekli aynı tarz ve aynı konseptte paylaşım yapıyorsanız bir süre sonra paylaşımlarınız artık takipçilerinize aynı gelmeye başlar ve bu durumdan sıkılırlar çünkü her zaman aynı şeyi söylüyor ve anlatıyor gibi görünürsünüz. Bir konsept belirlemek tabi ki her zaman en iyisidir fakat bunu sıkıcı hale getirmeden yapmaya özen göstermelisiniz.

4) Dönüş Yapmıyorsunuz
Markanızı takip eden kişiler sizinle çift taraflı iletişim kurmak ister ve sizden mutlaka bir tanıt beklerler ki sosyal medyanın da en önemli farklarından biri de budur. Takipçilerinizde hiçbir zaman dönüş yapmıyor veya sadece şikayet ettiklerinde yanıt veriyorsanız büyük bir hatanın ortasındasınız demektir.

SOSYAL MEDYA DESTEĞİNE İHTİYACINIZ MI VAR ?

Sosyal Medya Pazarlaması, doğru kullanıldığında bildiğiniz pazarlama yöntemlerinden daha fazla etkili olabilmektedir. Dijital pazarlama karmaşık bir konudur ve çoğu iş sahibinde ve pazarlamacıda olmayan bir teknik bilgi gerektirmektedir. Ama merak etmeyin! Web Organizasyon Yönetim (WOY) Ekibi sizin için her şeyi yönetebilir.

Size Hemen Yardımcı Olalım

 

TIKLAYIN!

5) Sadece Satış ve Reklam Odaklısınız
Kullanıcıların markaları takip etmesinin iki önemli nedeni var. İlki tabi ki kampanyalardan hediyeler, indirimler, ödüller kazanmak. Diğeri ise marka ile arasında bir bağ kurmuş olması. Kullanıcılar markalarla bir bağ kurar ve onu severler. Ama sevdiğiniz kişi size sadece kendini överse sıkılırsınız değil mi? İşte markalar da sadece satış amaçlı paylaşımlar yaparsa ve bunu direkt bir şekilde yaparsa kullanıcılar sıkılır ve sizi takip etmeyi bırakır. 

6) Rakibiniz Sizin Yaptığınızı Daha İyi Yapıyor
Siz kötü olmaya bilirsiniz fakat rakipleriniz sizden iyi olabilir. Hiç kimse benzer iki sayfayı takip etmek istemez ki bu kulağa pek mantıklıda gelmiyor. Rakipleriniz sizin yapmanız gerekenleri sizden daha iyi yapıyorsa takipçileriniz kaçar ve artık rakiplerinizi takip etmeye başlarlar.  Bu sebeple rakip analizini çok iyi yapmalı ve rakiplerinizin önüne geçecek stratejiler geliştirmelisiniz.

7) Sıkıcısınız
Tüm kullanıcılara hitap etmeye çalışabilirsiniz ama kullanıcılarınız bundan sıkılabilir. Bu yüzden hedef kitlenizi iyi belirlemeli ve şaşırtıcı içerik stratejisi oluşturmalısınız. Sıkıcı olursanız gerçekten büyük bir kitle kaybı yaşarsınız.

8) Kendinizi Tekrar Ediyorsunuz
Dünyanın en büyük markalarının da yaşadığı bir problem, üstelik en iyi ekiplerle bile çalışsanız bu işin doğasında var. Markanızın kampanyaları, yenilikleri, projeleri, içerikleri süreklilik göstermiyorsa kendinizi tekrar etmeye başlıyor, benzer içeriklerle tekrar tekrar paylaşım yaptığınızda ise kalitenizi düşüyorsunuz. Bu sebeple kampanyalarınızın güncel olmasına dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.

9) Bir Diliniz Yok
Çok güzel şeyler söylüyor olabilirsiniz ama bunu nasıl söylediğiniz konusunda bir stratejiniz yoksa herkes gibi görünürsünüz. Markaların kendi dilleri, kendi tarzları olmalı ve kullanıcılar bunu anlayıp benimsemeli. Böylece daha samimi bir bağ kurarsınız.

10) Yanlış Hedeftesiniz
Markanızı takip eden kitle, yanlış yönlendirmeler veya yanlış anlaşılmalar sonucu gelmiş olabilirler. Evet bu gayet mümkün. Yanlış bir yatırım yapmış olabilirsiniz bu nedenle reklam ve kampanyalar oluştururken hedef kitlenizi belirlerken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Yapmış olduğunuz yatırım size büyük bir hayal kırıklığı ve unfollow olarak geri dönebilir.

İnternette Başarı İçin Tek Seçenek WOY

WOY web dünyasında en iyisini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her konuda size yardımcı olabilir. Web sitenizi, sosyal medya hesaplarınızı, kampanya stratejilerinizi, reklamlarınızı ve tüm teknik detayları online kazancınızı büyütmek için yönetebiliriz.

Web sitenizin tümüyle devralıyor, Google kurallarına uygun olarak düzenli periyotlarda güncellemeler yapıyoruz. Google Seo, Google Adwords, Sosyal Medya Yönetimi ve ihtiyacınız olan diğer tüm konularda sizlere yardımcı olabiliriz.

 

18035 kez okundu