Öneriler/Makaleler E-ticaret sitesi kurmak istiyorum diyenler neden bir e-ticaret siteniz olmali

E-ticaret sitesi kurmak istiyorum diyenler neden bir e-ticaret siteniz olmali

Girişimciyseniz, atılım yapmak çok kazanmak mı istiyorsunuzi evde boş durmayayım çalışıp internet üzerinden satış yapayım mı diyorsunuz,

      Yoksa yılların tüccarısınız ama işler kesat yeni pazarlar, satış kanalları mı arıyorsunuz, Yurt çapını hatta yurtdışına bile satış yapacağınız ürünleriniz mi var. O zaman siz e-ticaret yapmalısınız.      

       Nedir E-ticaret? E-ticaret insanların sistemli kurulmuş bir mekanizma sayesinde elektronik ortamda sanal yada gerçek ürünleri para karşılığı satın alma işlemidir .

        Bu sisteme ticaretin elektronik hali de denilebilir.  Günümüzde Sosyal Medya’nın gelişmesi, teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve insanların internete ciddi ölçüde zaman harcaması e-ticaretin gelişmesinin başlıca nedenlerindendir.

       Artık insanlar internetten alışveriş yapmasalar bile internetten araştırma yaptıktan sonra alışveriş yapmaktadırlar. Daha sonra aynı ürünün internette olması kendilerine cazip gelmektedir. Çekingen yaklaşsalar bile online alışveriş keyfinden vazgeçememektedirler.

       Gelişen yazılımlar sayesinde; ürünün çeşitli açılardan çekilmiş resimleri eklenebilmekte , zoom (büyüteç) sayesinde ürün en ince ayrıntısına kadar incelebilmektedir. Ürünün detayları kısmında ürünle ilgili bütün bilgiler yer alıyor ve ürün yorumları incelenerek ürün hakkında ön bir bilgiye sahip olunabiliyor.

       İnsanların e-ticarete eğilmesi en ünlü markaları bile online alışveriş sitesi kurmaya itmektedir. Şuanda vazgeçilmez olan tüm markaların e-ticaret sitesi bulunmakta ,müşterilerine hem sanal hem de reel ortamda hizmet vermektedirler.

       Bu nedenle; geniş kitlelere hitap edebilmek ve insanlara iyi hizmet verebilmeniz için sizin de bir e-ticaret siteniz olsun, ticaret yaparken gelişen teknolojinin keyfini çıkarın.

E-ticaret sitesi kurmak için kararsız olmayın;

Bir cıkış yolu bir ticaret yapmak ve hızlı kazanç sağlamak üzerin araştımadasınız. Ama ne satsam veya nereden satsam nasıl kazanırım en çok sorularınızdır.

Beklemeyin. Nasıl sizde şu an bir gazeteden değil yada bir dostunuzdan değilde buradan internetten araştırıp çözüm arıyorsanız müşterileriniz vede size kazandıracak olanlarda buradan araştırıp ürün veya hizmet alımı yapmaktadırlar. Şu an piyasaların tümünde olan satışların büyük bir kısmı internetten diğer bir kısmıda reel ticarethanelerden yapılmaktadır.

Yerel mağazalara gitmeden tüketici önce internetten araştırıyor. Hatta adresinizi veya firmanız hakkında veya ürün hakkında ön bilgileri internetten sağlayıp sonra yerel mağazalardan alım yapmaya gidiyor. 

Aslında bu ürünleri araştırma yaptığı gibi internetten de alabilirler ancak güvensizlik veya alışkanlıklar hemen değişmiyor. Bu zamanla hızla değişecektir. tabiki. bunları göz önüne alırsanız e-ticaret sitelerinden alışverişleri yinee artacağını kesin söyleyebiliriz.

Kolay vaz geçmeyin zaman ve sabırla başarı gelecektir.

E-ticaret sitesi kurmaya karar verdiğiniz, kurdunuz ürünler eklediniz ve hatta reklam dahi yaptınız ama sonuçlar pek memnun değilsiniz. 

Dikkat; tam kırılma noktası ilk andaki umudunuzu ve inancınızı kaybeteyin, rakipleiniz çoktur. Siz eticaret siteniz ile bunların arasında satış yapabilmeniz için sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Yani istikrarlı reklam istikrarlı ürün tanıtımları ve aktif bir e-ticaret sistemi ile satışlarınız önce tek tek sonra 5er onar daha sonra ise çok daha verimli hale gelecektir.

Şunu unutmayalım. sanal mağazalar, gerçek mağazalara göre sınırsız bicimde çok büyüme potansiyelindedir. Bin metrekarelik bir mağazanızı onbin metrekare yapabilmek için cok cidi yatırıma ihtiyacınız olur. ama intertt sitenizde değil onbinmetrekare milyonmetrakarelere sığmayacak deecee satış ve satış yapabileceğiniz tüketicilere ulaşma imkanı bulabilirsiniz.

Uzun vadeli iş planlarında elektronik ticaret olmazsa olmaz.

Büyük veya küçük ölçekli tüm firmalar uzun vadeli plan yapıyorsalar. bu iş planlarında elektronik ticaret her zaman en önemli konu olmaktadır. Uzun vadede teknolojinin tüm cihazlarda ortamlarda olacağı kanaati ile eticaret sitelerinden alışveriş te aynı şekli ile daha kolay olacaktır. Mesela otobüs duraklarındaki cihazlardan bir karekod yardımı ile giriş yapıp eve gitmeden siparişlerinizi verebilmek, bir tren ile şehirler arası yolculukta inceleme yapıo ürün satın alabilmek, aracınızdaki internet bağlantılı akıllı ekanlar ile alışverişlerinizi aracınızdan da yapabilmek. bu ve bunun gibi internet ne kadar çok hayatımız girecek ise o derece alışveriş yapmak kolay ve daha yoğun olacaktır. 

Sosyal medya ve mobil cihazlar ve sürekli atan internet hızı

Zamanı nerede geçiriliyorsa hangi kanallarla etkileşim yapılıyorsa o kanallarda olmak zaten köşe başına dükkan açmış gibi olmaya eş değer olacaktır.

E-ticaret Sitesi Kurmak için gereken belge veya prosedürlere takılmayın. 

Profesyonel eticaret yazılımları artık hemen bir günde kullanımınıza sağlanıyor. Gelişen teknolojiler ile halihazır temalar yerine tema üzerinde özelleştirmeler ve sitenizi kendinize göre tasalayabilmeniz, çoklu kampanya sistemleri üyelerin alışverişlerini kolaylaştıran adımlar da eticaretin gelişmesine ve başarılı satışlar yapan siteler olmasına sürekli katkıda bulunmaktadırlar.

Önce sanal mağazanızı (e-ticaret sitenizi) satın alın. temanızı düzenleyin, ürün vekategorilerinizi girin, sosyal medya hesaplanızı acıp sitenize ekleyin. sonra vergi kaydı, kargo firması vs gibi diğer detaylarla ilgilenirsiniz. Mağazanızı önce kurun ki önünüzde işyeriniz ve size belki de milyonlaca tl veya dolar kazandıracak işletmenizi her adımda tanıtarak v büyüterek işe başlayın.

Hemen 1 günde eticarete başlayabilirsiniz.

Dayneks olarak internet üzerinden e-ticaret sitesi kurmak isteyenlere ister girişimci olsun ister kobi veya büyük işletme farketmiyor aynı dercede kaliteli ilgil ve hizmet alırsınız. Girişimci veya kobiler için halihazır çözümlerimiz ile hemen bir güne eticarete başlamanız mümkündür.

Nasıl kurulur, izlemem gereken yol nedir ?

 

E-ticarete girmeye karar verdiyseniz; Öncelikle şunu belirtelim ki E-ticaret yani diğer adı ile internette satış yapmak sanıldığı kadar çok zor değil.

E-ticaret Sitesi Açmak Aslında yeni bir dükkan açmak gibidir.

SİTE TARAFINDA ÖZELLİK OLARAK;

 • İlk işiniz bir site açmak olsun; 
 • Bu site kolay kullanışlı olmalıdır.
 • Dilediğiniz gibi kimseye ihtiyaç duymadan yönetebilmelisiniz.
 • Ürün ekleme de sınır olmamalıdır.
 • Kampanya, indirim, promosyon gibi pazarlama modelleri olmalıdır.
 • Banka sanal pos sistemi olmalıdır.
 • Mobil uyumlu eticaret olmalıdır.
 • Reklam alanları, ve ana sayfada veya alt sayfaları sürekli güncellenebilir olmalıdır
 • Yıllık yenileme ve teknik destek gibi durumaların belirgin olması gereklidir.

TİCARİ OLARAK YAPILMASI GEREKENLER

 • Muhasebeciniz olmalı
 • Vergi mükellefi olmalısınız (Şirket olmak şart değiş şahıs firmasıda olur.)
 • Fatura bastırmalısınız
 • Kargo için Ambalaj ve kutular yaptırmalısınız.
 • Kargo firmaları ile anlaşmalısınız.
 • Sanal pos için bankalarla veya aracı hizmet veren sanal pos firmaları ile anlaşmalısınız.
 • Deponuz olmalı
 • Pazarlama planlarınız olmalı
 • Reklam ve sosyal medya ajansınız olmalı
 • Ürün fotoğraaf çekimi için stüdyonuz olmalı
 • Ürün sevk hazırlık ve sevkiyat, faturalama, ön muhasabe için ofisiniz olmalı
 • Satacağınız ürün hakkında sürekli araştırma ve rakip analizleri yapmalısınız

İyi bir gelecek planınız olmalı, yine de işe girmeden evvel e-ticarette başarı için iyi bir analiz ve planlama yapmalısınız.

E-ticaretimizi kurabilmek için öncellikle bir mağaza adına (alan adı) ihtiyacınız vardır. Google'da yer alacak tüm mağazaların http://www.dayneks.com şeklinde bir mağaza adresi olacaktır. Mağazanızın adını siz belirleyeceksiniz. Daha sonra ise Hostinge yani sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan hazırlanmış web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır.

E-ticaretiniz için Sanal Posa ihtiyacınız vardır. Çalışmak istediğiniz veya çalışmakta olduğunuz herhangi bir banka ile anlaşmalı, bankanızın sizden istediği bilgileri tamamlayarak siteniz için sanal pos almalısınız.

Sitenizin güvenliğini sağlayabilmek için SSL Sertifikasına ihtiyacınız vardır.

SSL Sertifikası; SSL protokolü, kullanıcı ve e ticaret siteleri arasındaki şifreleme standartlarıdır. SSL bağlantısı, gönderilen bilgilerde ki tahrip ve ya tahribatı önlemek için üretilen bir mekanizmadır. SSL, web sitelerine özel bilgi gönderimde, şirketlere ve müşterilere güven sağlar. Kredi kartı numarası ve diğer güvenlik içeren bilgileri korur. Web sunucu sertifikası, güvenlik sunucu sertifikası ve SSL sertifikası olarak da bilinir

Online ticaret için yapılmış bir web sitesinden alışveriş yaparken tarayıcınız küçük sarı asma kilit gösterirse ve adres çubuğu http yerine https ile başlar ise, o zaman bilin ki güvendesinizdir.

E-ticaret sitenizi daha başarılı hale getirmek için sitenizde bazı özelliklerin olması gerekmektedir;

-E-ticaret sitenizde firmanızın tam adı, adres bilgileri ve telefon numaranız açık bir şekilde belirtilmelidir bu adım müşterilerin size güven duymasını sağlayacak önemli faktörlerden biridir.
-Alım satımla ilgili tüm detaylar açıkça belirtilmeli, hukuksal sorumluluklar açıklanmalıdır.

-Sitenizde bulunan ürünlerin veya hizmetlerin ayrıntılı bilgileri verilmelidir.

-Sitenizde site içi arama motoru olması çok önemlidir, müşteriler zaman kaybının önüne geçmek sayfaları tek tek gezmek yerine site içi arama motorunu kullanmayı tercih eder.

-Sitenizde kargo seçenekleri ve açıklamaları tam olarak verilmelidir.( kargo ücretsiz, ek ücret veya uzaklığa göre fiyat gibi)

-E-ticaret sitenizin tasarımı rakiplerinizden farklı olmakla birlikte fazla tasarım özellikleri diğer sayfaların yavaş çalışmasına neden olacak derecede ağır olmamalıdır.

 

Siz onları görmeseniz bile onlar her an sizi görüyor.

 

24069 kez okundu