Öneriler/Makaleler E-ticaret sitesi çeşitleri nelerdir Siz Hangi e-ticaret modelini kullanıyorsunuz

E-ticaret sitesi çeşitleri nelerdir Siz Hangi e-ticaret modelini kullanıyorsunuz

Siz Hangi e-ticaret modelini kullanıyorsunuz, E-ticaret sitesi yapılan işe göre birçok farklı modeli bulunmaktadır. En çok tercih edilen modeller b2c ve b2b dir. Peki ne demektir. Bu kısa tanımlar ne anlama gelir, e-ticaret modelleri aralarındaki farklar nedir

Sizde e-ticarete girecekseniz hangi model e-ticaret sitesi size göre olacağına buradan karar verebilirsiniz.

B2B E-TİCARET SİTELERİ ( Business to Business ); Firmadan Firmaya satışların yapıldığı toptan e-ticaret siteleridir. Bu sitelerde toptancıdan veya üreticiden firmaya olan satışları kapsamaktadır. Bu tür elektronik ticaret sitelerinde cari hesaplar takip edilir, ayrıca cari ödemeleri ve limitleri de açık tutulabilir. Müşterilerin bir kredi limiti olabilir. Üyelikler onaylıdır. Halka Açık alışveriş siteleri değildir.

B2C E-TİCARET SİTELERİ ( BUSİNESS TO CUSTOMER ); Firmadan Müşteriye olan e-ticaret sitesi modelidir. Firmanın direk müşterilerine satış yaptığı bu model en yaygın kullanılan bir e-ticaret modelidir. Üretici veya aracı olan satış firmalarının tüketiciye tek yönlü satış yaptığı bu siteleri daha çok tedarikçi, ithalatçı, üretici, aracı firmalar ürünlerini direkt tüketicilere satmak için kullanmaktadırlar.

C2C E-TİCARET SİTELERİ ( CUSTOMER TO CUSTOMER ) ; Bireyden bireye satış sistemidir. Arabasını, evini satmak isteyenlerin kullandığı site modelleridir. Sahibinden.com ve gittigidiyor.com örnek verebileceğimiz sitelerdir. Ayrıca bu sitelerde evinde el işi ürünler sanatsal ürünler üretenler veya antika ürününü satmak isteyenlerinde kullandığı model elektronik satış siteleridir.

B2E E-TİCARET SİTELERİ ( BUSİNESS TO EMPLOYEE ) ; Şirketten çalışanlara satış anlamına gelmektedir. Daha çok şubeli veya çalışanı çok olan firmalar sadece çalışanlarının girip seçim yaptığı ve alışveriş yaptığı siteler olarak adlandırılır. Örnek olarak bankalara satış yapan e-ticaret siteleri bankanın sağlayıcı firma ile anlaşmasına göre tüm banka şubeleri bu siteden anlaşılmış ürünleri özel fiyatlı olarak sipariş edebilmeleri, satın alabilmeleridir.

C2B E-TİCARET SİTELERİ ( CONSUMER TO BUSİNESS ) ; Tüketiciden firmaya satış modeli olarak tanımlayabiliriz. Burada firma tüketicilere değil bireyseller firmaya satış yapmaktadırlar. Bu tip e-ticaret sitelerinde dışarıdan makale, tasarım, resim çalışmaları gibi bireysel üretimleri firmaya satışının yapılması olarak gösterebiliriz. Bu tür alışverişleri forum sitelerinde ve kişisel blog sayfalarında görebilmekteyiz. Bazen ürün bir fikir de olabiliyor bazen bir ürün tasarımı, veya stil çizimi de olabiliyor.

B2G E-TİCARET SİTELERİ ( BUSİNESS TO GOVERMENT ); Şirketler ile Kamu idarelerine olan elektronik satış sistemidir. Vergi borçları, belediye harçları, gibi ödemelerin internet siteleri aracılığı ile ödemelerin yapıldığı e-ticaret modelidir. Aynı zamanda Kamu ihalelerinin İnternette yayınlanması ve firmaların elektronik ortamda teklif vermeleri örnekler olarak gösterilebilir.

C2G E-TİCARET SİTELERİ ( CUSTOMER TO GOVERMENT ); Tüketiciler ile devlet arasında işleyen elektronik ticarettir. Pasaport işlemlerine dair başvuru ve ödemeler, elektrik, vergi, su parası, doğazgaz ödemelerinin internet üzerinden ödenmesi de örnek verilebilir bu e-ticaret sistemine. Bu modeller pek yaygın olmasa da kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili tüm ödemelerin bu sistemler aracılığı ile tamamen internet ortamındaki elektronik siteler ile yapılacağı görülmektedir.

ÇOK DİLLİ E-TİCARET SİTELERİ ; Bir sitenin sadece türkçe değil ingilizce, rusca veya arapca gibi farklı dillerde ve farklı alfabelerde hazılanmış modelleridir. Bu sitelerde sadece dil metni cevirisi değil yurt dışı ülkelere göre para birimi ve yine ülkelere göre kargo bedeli eklemesi de bu yapılar içinde olması gereklidir.

Tüm modellerde e-ticaret sitesi çeşitleri Dayneks tarafından sağlanmaktadır. Sizin de tam profesyonel bir yazılım ihtiyacınız varsa doru yerdesiniz.

34106 kez okundu