WOY 4.5G İnternet ile Neler Değişecek, Sitelerimizi Nasıl Etkileyecek

4.5G İnternet ile Neler Değişecek, Sitelerimizi Nasıl Etkileyecek

Mobil cihazlardaki yeni değişim olan 4.5G uygulaması 31.03.2016 00.01 de başlayacak. Türkiye' de sunulacak olan bu yeni teknoloji ile şuanda kullandığımız mobil internete göre Akıllı telefon ve tablet gibi akıllı cihazlardaki internet, şu anda kullandığımız 3G’ye göre en az 10 kat hızlanacak. 10 kat hızlı olacak internet için akıllarda pekçok soru var. Bunlardan birkaçını sizinle paylaşmak istedik.

4.5G 1 Nisan'da başlıyor: Bakın neler değişecek?

MERAK EDİLEN 4.5G

Web Sitem 4.5G için Uygun mu?
- Akıllı telefon ve tablet gibi akıllı cihazlar için geliştirilmiş olan 4.5G teknolojisi, mobil uyumlu alt yapıya sabit olan ( responsive web site ) siteleri olumlu yönde etkilecek olup bu sitelerin 10 Kat daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Mobil uyumlu web sitesine sahip olan kullnaıcılar ya da firmalar bu yönde kullanıcıların sitelerinde daha fazla ve hızlı vakit geçirmelerini sağlayacakları için bu sitelerin arama motorları tarafındaki durumunu ve yukselişini yüksek ivmeyle ödüllendirecek. 

Mobil uyumlu olmayan web siteleri 4.5G den Nasıl Etkilenecek ?
Mobil ve android cihazlara uyumlu olmayan web siteleri için ise; 4.5G teknolojisi herhangi birşey ifade etmeyecek. Mobil uyumlu olmayan sitelerde ziyaretçi kaybetmeye ve arama motorlarındaki kalite değeri hızlıca düşmeye devam edecektir.  
Google ve diğer arama motorları içn " Google Mobil Uyumlu Olmayan Siteleri Uyarıyor" makalemizde konu hakkında detaylı bahsetmiştik.

Web Sitem için İnternet paketim yeterli mi? 
-Kullanmakta oldugumuz 3G teknolojisine göre en az 10 kat daha fazla internet hızı elde edeceğimizden internette daha fazla zaman geçirebileceğiz. Şöyle örnekleyebiliriz; 60 saniyede yüklenen web sayfamız 6 saniyede gibi bir sürede yükelenecek, bu da aynı zaman aralığında daha fazla veri tüketmek anlamına geliyor. 3G teknolojisinde 4 GB’lık internet paketi yeten bir aboneye yeni dönemde 8 GB veya daha üstü internet paketler yetmemeye başlayacak. Bu yüzden hızlı davranıp mobil internet kotanızı yükseltmekte fayda olacaktır.

WEB SİTENİZ GOOGLE ARAMALARDA GÖRÜNEBİLİR OLSUN İSTERMİSİNİZ ?
Arama Motoru Optimizasyonu ile sektörünüzle ilgili önemli anahtar kelimelerde ve bölgesel aramalarda rakiplerinizin önüne geçmeniz mümkün. Doğru çalışmalar ve hedefli planlamalar sonucunda web sitenizin Google'da kaybolmamasını sağlayabiliriz. Bizi arayarak veya iletişim bilgilerinizi bırakarak ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
Size Hemen Yardımcı Olalım
 


Hangi telefonla Web Siteme Hızlı Bağlanıp İşlem Yapabilirim ?
- Yeni teknolojiye bağlanmak için en önemli kriterlerden biri 4.5G desteği. Ancak her 4.5G destekleyen akıllı telefon aynı hızda mobil internete bağlanmıyor. Kategorilere göre sınıflandırılan cihazlar, buna göre 4.5G’den faydalanabiliyor. Akıllı telefonların teknik özellikleri listesinde ‘CAT’ olarak belirtilen kategoriler, akıllı telefonların 4.5G’ye bağlanma hızını belirleyecek. Bu kategorilerde ‘CAT 4’ 150 mbps, ‘CAT 6’ 200 mbps ve ‘CAT 9’ 450 mbps indirme hızı ile mobil şebekeye bağlanabilecek. Satın aldığınız akıllı telefon özelliklerine bakarak ne kadar hıza ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Öte yandan 4.5G şebekesinin yoğunluğu ve uzaklığına göre hız değerleri değişecek.

Firmalarda 4.5G alarmı
Hangi ayarları yapmam gerekiyor?

- 4.5G’ye bağlanmak için akıllı telefon ve SIM kartınız tamamsa, yapmanız gereken bir ayar olabilir. Bu ayar ise şebeke seçimi. Şu anda kullandığınız akıllı telefonlar 3G şebekesine bağlanmak üzere otomatik olarak ayarlanmış durumda. Bu geceden itibaren 4.5G’ye bağlanmak için cihazınızın şebeke ayarlarını LTE veya 4G seçeneklerine göre ayarlamanız gerekiyor. iPhone modelerinde sırasıyla ayarlar, hücresel veri seçenekleri, ses ve veri menüsüne gelin. Buradan LTE seçeneğine basarak ayarlarınızı tamamlayın. Android işletim sistemli cihazlarda ise ayaları açtıktan sonra diğer ağlar seçeneğine gelerek mobil ağlar menüsünden 4G seçeneğini işaretleyin.

Telefonlara Gelen Örnek 4.5G Mesajı 
4.5G ye Nasıl geçebilirim ?

1 Nisan itibariyle mobil internete 4.5G teknolojisiyle bağlanmak için cihazınızın ayarlar bölümünden ( mobil şebeke, data ) LTE, 4G veya 4.5Gseçeneklerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Bağlantınızda sorun yaşarsanız telefonunuzu en güncel sürüme getirip tekrar başlatmanızı tavsiye ederiz. Ucretisz 4.5Gaboneliğinizi iptal için ....... yazarak bize gönderebilirsiniz. 

İnternet dünyasında 4,5G heyecanı
*Faturama ödediğim ücret artacak mı?

- Aboneler arasında en çok konuşulan konuların başında faturaların artıp artmayacağı geliyor. 4.5G’nin hızı ile internetteki içeriklere daha kolay ulaşılabilecek ve şu ana göre kısa zamanda daha fazla içerik tüketilecek. Bu yüzden de kullanılan veri trafiğinde artış olacak. Başka bir deyişle satın alınan mobil internet paketleri arttırılacak. Bu da faturaların artması anlamına geliyor. Ancak mobil iletişim operatörleri hazırladıkları kampanyalarla birim başına düşen fiyatları düşürerek kullanıcıların yüksek faturalarla karşılaşmasını engellemeyi hedefliyor.

 

TÜRKİYE’NİN MOBİL İLETİŞİM HİKAYESİ

1G
- 1994’te ilk cep telefonu görüşmesi gerçekleştirildi. 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile dönemin Başbakanı Tansu Çiller cep telefonundan ilk alo diyen kişiler oldu. İlk SMS 1995 yılında gönderildi.

2G
Cep telefonları ile ilk internet macerası 2000 yılında başladı. O dönemde kullanılan WAP teknolojisini, GPRS izledi. Günümüzde ilse 2G olarak ‘Edge’ teknolojisi kullanılıyor.

3G
İlk mobil genişbant olarak ifade edilen 3G teknolojisi Türkiye’de 2009 yılında sunuldu. Akıllı telefonlarla beraber geliştirilen uygulamalar mobil internetteki veri trafiğinin katlanarak büyümesini sağladı.

4.5G
26 Mayıs’ta yapılması planan ihale Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4G yerine 5G teknolojisine geçilmenin daha sağlıklı olacağını belirtmesi üzerine 26 Ağustos’a ertelendi. Yapılan ihale sonrasında iletişim operatörlerine frekans dağıtımı yapıldı.

İnternette Başarı İçin Tek Seçenek WOY

Woy web dünyasında sektörünüzün en iyisini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her konuda size yardımcı olabilir. Web sitenizi, sosyal medya hesaplarınızı, kampanya stratejilerinizi, reklamlarınızı ve tüm teknik detayları online kazancınızı büyütmek için yönetebiliriz

Web sitenizin yönetimi tamamiyle devralıyor, Google kurallarına uygun olarak düzenli periyotlarda güncellemeler yapıyoruz. Google Seo, Google Adwords, Sosyal Medya Yönetimi ve ihtiyacınız olan diğer tüm konularda sizlere yardımcı olabiliriz.

14196 kez okundu